Cob i Rob Pollacek
Cob je drevni građevinski materijal, koji se sastoji od zemlje, koja je bogata glinom, i naravno peska i slame. U kombinaciji sa vodom on se koristi za izgradnju masivnih nosećih zidova. Cob je bio korišćen na svim kontinentima, datira još iz starog Egipta, Kine, Indije i Engleske. Procenjuje se da u Južnoj Engleskoj ima oko 40 000 cob kuća, koje su stare od 250 do 800 godina. Stotinama godina cob je bio jedan od glavnih građevinskih materijala u Engleskoj, sve do pojave pečene opeke i železnice koja je omogućila transport opeke i njenu masovnu upotrebu u građevinarstvu. U jogozapadnom delu Sjedinjenih Američkih Država i dole u Južnoj i Srednjij Americi, razvija se cob tehnika nazvana Adobe, i ona je bila glavna tehnika gradnje stotinama godina. Adobe tehnika se zasniva na blokovima od sušenog coba, mešavine zemlje peska i slame, u Srbiji poznatija kao Čerpić. Cob je skulptoralni materijal koji omogućuje izgradnju zaobljenih zidova, koji su mnogo jači od ravnih.
Ponovni interes za cob gradnju započela je u kasnim osamdesetim, kada su Ianto Evans i Linda Smiley započeli svoje putovanje po Velsu i Škotskoj, u toku kojeg su istraživali stare zemljane građevine. Nakon povratka sa Michael Smithom osnivaju Cob Cottage Co., koja počinje sa predavanjima i graditeljskim radionicama na teritoriji SAD-a, i time podstiče ponovno interesovanje za ovu staru tehniku gradnje.
“Počeo sam da radim sa cobom 1999, nakon čitanja Michael Smithsove knjige “Cobbers Companion” i preselio se na područije bogato dobrom crvenom glinom. Napravio sam mali zid u mojoj garaži, a potom, u narednih nekoliko godina sam sa prijateljima izgradio njihovu cob kuću, sve ovo je bilo uz pomoć radionica u kojima je bila obrađena cob tehnika gradnje, sa Cob Cottage Cob, izliveni su zemljani podovi i urađeni su blatni malteri. Kao učenink Cob Cottagea u 2000 i 2001 godini uradio sam svoj prvi projekat u Coquile, OR.
Nakon učenja, odnosno stručne prakse, vratio sam se kući u Nevadu i počeo graditi u cob tehnici u mojoj lokalnoj zajednici. Organizujući radionice, podučo sam lokalnu zajednicu o načinu na koji se gradi cobom od početka do kraja gradnje, i time edukovao ljude koji su bili sposobni da sami grade u tehnici cob.
Počeo sam sa gradnjom baštenskih kućica sa zemljanim krovovima i drvenim crepom, igra sa zakrivljenim linijama stvorila je intimne prostore sa ugrađenim mestima za sedenje, gde ljudi mogu uživati. Ubacio sam veliki kamen, kao kamen temeljac, skulptoralne detalje, šetališta i okrugle stubove oko drvenih greda.
Cob sauna sa zelenim krovom
Nastavio sam svoje istraživanje sa cobom. Izgradio sam veći broj manjih sauna, zakrivljenog oblika sa zemljanim krovovima.”
Rob Pollacek svoje najlepše priče priča svojim radom, izgradnjom inspirativnih kuća od coba, koje sve u sebi nose meke i oble linije. Iako je u početku radio na izgradnji nekoliko kuća većih dimenzija, njegova najveća ljubav su bile i ostale male saune koje predstavljavljaju jedan mikrokosmos po obliku, prirodnosti i lepoti.
Sve detalje, radionice i dešavanja možete prnaći na Robovom sajtu http://www.californiacob.com/
Uživajte u inspirativnim slikama.
Ivana Rakarić